Tradiční metoda je postup výroby šumivých vín v pocházející z oblasti Champagne ve Francii a je založena na druhotném kvašení v láhvi. Požadované a hotové víno je stáčeno do lahví, do nichž se přidává tirážní likér, což je směs třtinového cukru, kvasinkové kultury a "starého" vína. Láhev se uzavře korunkovým uzávěrem a uloží do vodorovné polohy. Nastává druhotné kvašení a vzniklý CO2 proměňuje tiché víno v šumivé. Tato metoda vyžaduje nejméně 9 měsíců následného vyzrávání vína před odstraněním sedimentů. Odumírající kvasinky se rozkládají a obohacují víno o specifickou chuť i vůni. Vrcholná fáze výroby představuje setřásání sedliny na zátku. V praxi to znamená, že lahve jsou obrácené zátkou dolů, nakloněné a každý den se přetřásají. Následně jsou hrdla lahví ochlazena, po otevření láhve vystřelí zmrzlé sedimenty ven a tím končí fáze odkalení. Obsah láhve se doplní buď suchým vínem – tak vznikají vína v kategorii brut nature bez přidaného cukru, nebo se doplní expedičním likérem – směsí vína a cukru na škále extra brut až doux. Tím se reguluje sladkost výsledného vína. Lahve jsou uzavřeny korkovou zátkou a zabezpečeny drátěným košíčkem.
Zařízení na výrobu sektu tradiční metodou dodáváme ve spolupráci s italskou firmou Barida.
Nabízíme zmrazovače hrdel ICE 32/160.
Jedná se o stroje a výkonem 100 až 800 lahví za hodinu. Stroje ICE jsou vyrobeny z nerezové oceli a součást výbavy je vana na chladící kapalinu a digitální termostat
Stroj na degoržování, dodání dosážního likéru a vyrovnání hladiny v lahvi dodáváme s manuálním ovládáním a výrobní kapacitou až 150 lahví za hodinu (ATLAS).
Nebo v automatickém provedení ( MUIMA 200 ) s výrobní kapacitou až 300 lahví za hodinu.
Nabízíme také poloautomatický zátkovací a agrafovací monoblok, který slouží k uzavření lahve korkem a instalaci mřížky. Výkon stroje je 200-300 lahví za hodinu a jeho provedení je také z nerezové ocel AISI304.
Nedílnou součástí provozu vyrábějící sekty tradiční metodou jsou drátěné koše na lahve a stroj na manipulaci s těmito koši. Tyto stroje dodáváme ve spolupráci s firmou Lafal.